Program księgowy i program do faktur na Maca. Witamy w macOS – Apple’a

Program księgowy i program do faktur na Maca. Witamy w macOS – Apple’a

Program księgowy, program do faktury na system macOS (Mac)Jak to z tym Apple w Polsce?

Jestem fanem Apple i choć moja miłość do tej marki stopniowo słabnie, to dalej użytkuje sprzęt od jabłuszkowego producenta. Jest ładnie, wygodnie i szybko, co dla przeciętnego użytkownika komputerów jest wystarczającym argumentem do zakupu. Jednak żyjemy w Polsce, gdzie sprzęt ten jest drogi i czasami posiadanie Macbook’a jest problematyczne. Nie jest nowością, że producenci oprogramowania (szczególnie ERP) nie biorą platformy macOS pod uwagę.

Ale jak tu się dziwić? każdy rozsądny producent powinien zadać sobie bardzo ważne pytanie „ile na tym zarobię?”. W Polsce użytkowników mac’ów jest jak nad lekarstwo, co widzimy w badaniu gemiusRanking. Przykład jednego tygodnia w marcu 2017 pokazuje, że macOS (system operacyjny Mac’a) to tylko 1,5% udziału w rynku. Szału nie ma i już raczej nie będzie (chyba).

Systemy operacyjne i ich udział w rynku.
Udział systemów operacyjnych w Polsce

Program księgowy, finansowy i program do faktur na macOS.

Nie jestem przedsiębiorcą, ale wyobrażam sobie, że każdy właściciel firmy pracujący na sprzęcie Apple zastanawia się nad wyborem oprogramowania finansowo-księgowego dla swojego biznesu. Czy ma w u nas wybór?

Program księgowy w App Store. Jest taki?

Pierwszym miejscem w którym każdy użytkownik Mac’a szuka oprogramowania to App Store. Jest to oficjalny sklep Apple z aplikacjami – pewnymi i przetestowanymi.

Więc uruchamiam App Store i wchodzę w kategorię „biznes”. Po 10 minutach znajduję kilka pozycji:

Standard Biznes darmowe fakturowanie i księgowość

Jest to program produkcji HansaWorld Ltd. z ostatnią aktualizacją 17 marca 2017, więc jest dobrze. System jest uaktualniany. W wersji darmowej program oferuje nam księgę sprzedaży, księgę zakupów i księgę główną (rejestry VAT). Jednak wersja premium to już między innymi CRM, oferty, magazyn, e-dokumenty, cenniki, wielowalutowość, serwis, drukarka fiskalna itd. Wygląda obiecująco, tym bardziej, że mamy aktualizację do JPK_VAT:

Jednym z programów księgowych na maca to Standard biznes dostępny w App Store
Źródło: App Store

Faktura by K7 s.c.

Kolejną aplikacją to Faktura, czyli program w miarę prosty, jednak dosyć drogi, ponieważ kosztuje prawie 19 Euro. Wygląda ładnie i przejrzyście (zresztą jak przystało na Mac’a) jednak ma jeden problem, nie obsługuje JPK. Czyli po wystawieniu faktury trzeba importować lub szukać przejściówek.

Faktura na Mac'a
Źródło: App Store

I to by było na tyle w App Store, czyli nie jest „na bogato”.

Comarch Optima na mac’a.

Można spędzić jeszcze wiele minut w wyszukiwarce, ale efekt jest podobny. Więc po co kombinować gdy mamy sprawdzony system. Oczywiście chodzi o Comarch ERP Optima (no ba!), która nie jest jeszcze przystosowana do systemu operacyjnego macOS (osX) w wersji stacjonarnej, ale…mamy przecież wersję w chmurze (ASP), która działa i jest świetną alternatywą dla wersji „pudełkowej” – Vualla!

Testowałem wersję demo i mogę stwierdzić, że logowanie jest szybkie i bezproblemowe:

Panel administracyjny Comarch ERP Optima w modelu usługowym

Sam program uruchamia się w przeglądarce (Chrome na Mac’a) i działa stabilnie:

Okno programu Comarch Optima w modelu usługowym na Maca

Więc jeżeli masz czas to szukaj dalej alternatywy, ale Optima to jeden z najlepszych systemów ERP.  Teraz to jeszcze program księgowy, magazynowy i program do faktur na maca w wersji chmurowej!