Microsoft Word – Office 365

Microsoft Word – król edytorów tekstowych

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o aplikacji Microsoft Word. Oczywiście mam na myśli osoby, które miały w swoim życiu styczność z komputerem.

Microsoft Word jako część pakietu Office 365
Microsoft Word jest także częścią pakietu Office 365

 

Pierwszy Word miał swoją premierę w 1983 roku (sic!). Czyli mamy tutaj do czynienia z aplikacją, która nie tylko przetrwała próbę czasu, ale też konsekwentnie wzmacniała swoją pozycję na rynku procesorów tekstu. Na początku program był przeznaczony tylko dla komputerów PC z systemem operacyjnym DOS. Jednak szybko powstały wersję na Macintosha i początkowego Windows’a.

Od tego momentu Microsoft Word stał się zaawansowanym narzędziem, który możemy nabyć w ramach pakietu Microsoft Office lub pakietu abonamentowego Office 365. To już nie tylko wersja stacjonarna, którą możemy zainstalować na swoim komputerze. To szereg aplikacji na tablety i smartfony. Microsoft uruchomił także Word’a w przeglądarce (fakt, że w okrojonej wersji, ale jednak). Oczywiście dokumenty na których pracujemy na komputerze lub urządzeniu mobilnym mogą być otwierane i edytowane w innym miejscu. Do tego też wykorzystywana jest aplikacja OneDrive (jako wirtualny dysk).

Istnieje wiele programów (nawet darmowych i opensource’owych), które mogą w jakimś stopniu stanowić konkurencję dla Word’a, jednak to MS wygrywa w przedbiegach.  Dodatkowo od momentu przejścia Microsoft’u w biznes chmurowy możliwości całego pakietu Office wzrosły i nie zapowiada się na jakieś zmiany. Office wraz z Wordem będzie coraz lepszy i pozostanie liderem na rynku aplikacji biurowych.